Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen tüylerle mücadele için bir çok farklı yöntem mevcuttur. Bunların arasında lazer epilasyon kalıcı ve zahmetsiz olması nedeniyle en çok arzu edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Teknolojik imkanların da gün geçtikçe artmasıyla sürekli yeni ve etkin cihazlar geliştirilmektedir. Uygulanabildiği cihaz çeşitliliği ve ulaşılabilirliği arttıkça neredeyse her köşe başında lazer epilasyon yapılır hale gelmiştir. Ama unutmamak gerekmektedir ki, bu bir tıbbi işlemdir ve her tıbbi işlem gibi uzman bir doktorun gözetiminde ve bilgisi ışığında yapılmalıdır. Yıllar içinde güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntem olsa da yanlış ellerde geri döndürülemeyecek zararlar oluşturabilir.

Prensip olarak kıl kökünün, çevre dokuya zarar verilmeden tahrip edilmesini esas alır. Lazerin sadece kendi dalga boyunun hedeflediği dokuda etkili olması bu seçiciliği sağlamakta en önemli özelliktir. Burada ortaya çıkan en büyük problem, lazer epilasyonda kullanılan çoğu lazer cihazının sadece melanin denen, cilde ve kıla rengini veren maddeyi hedeflemesidir. Bu nedenle lazer epilasyon cildi koyu renkli bireylerde yanıkla ve rengi açık olan tüylerde etkisizlikle sonuçlanabilmektedir. Kliniğimizde kullandığımız Nd-YAG dalga boylu Fotona SP Dynamis cihazının FRAC3 modu ile melanin daha az hedeflenirken kıl köküne spesifik farklı kromoforlar asıl olarak hedeflenmektedir. Bu da koyu ciltler ve ince tüylerde de etkin ve güvenli epilasyon yapabilmemizi sağlamaktadır.

Lazer epilasyon ile ilgili başvuran tüm hastalarımız önce Dr. Dilek Başaran tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmekte hatta durum gerektiriyorsa tahlilleri de değerlendirilmektedir. Bundan sonra cilt ve kıl tipine göre gerekli dozlar yine doktorumuz tarafından belirlendikten sonra işlem uzman hemşiremiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tedavi süreci uygulandığı bölgeye, hastanın cildine ve kıl yapısına göre farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 6-8 seans sürer. Seans aralıkları bölgeye ve seansların ilerlemesine göre değişmekle birlikte 4-8 haftadır.