Saç Tedavileri

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin hayatında yaşayabileceği bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında sağdan soldan duyulan bilgiler ile kendi kendine çözüm bulmaya çalışmaktansa en doğrusu doktora başvurmaktır. Toplumda bu konuda bilgi karışıklığı olsa da tıpta saç ile ilgilenen branş Dermatoloji’dir. Saç dökülmesinin nedenleri çok çeşitli olabilir. Hormonal ve genetik olabileceği gibi çeşitli hastalıklara, vitamin eksikliklerine, bilinçsiz diyetlere ve beslenmeye bağlı dökülmeler görülebilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana danışılmalı ve nedenler tespit edilip tedaviye ondan sonra başlanmalıdır.

PRP

PRP kişinin kendi kanından elde edilen yara iyileşmesi hücrelerinin ve bunların salgıladığı büyüme faktörlerinin kullanılması ile vücudun çeşitli bölgelerindeki bir çok farklı rahatsızlıkta kullanılabilen bir yöntemdir. Enjekte edildiği bölgelerdeki kök hücreleri uyarıp, aktifleşmelerini sağlayarak doku yenilenmesini sağlar. Kök hücreler ‘uyuyan hücreler’ de denilen, potansiyel olarak her hücreye dönüşebilen hücrelerdir. Saç kökleri vücutta kök hücre açısından en zengin dokudur. Bu nedenle, PRP ile ilgili yapılan tıbbi çalışmalar da göz önüne alındığında, en etkili olduğu tedavi saç tedavisidir denilebilir.

 

PRP işlemi sırasında önce hastanın kanı alınır, özel bir aletten geçirilerek yara iyileşmesi hücrelerinin ve bunların salgıladığı büyüme faktörlerinin bulunduğu kısım ayrıştırılır. Ardından çok ince uçlu iğnelerle saçlı deride gerekli bölgelere enjeksiyon yapılır. PRP sonrasında herhangi bir iz kalmaz ve kişi rutin hayatına hemen devam edebilir. Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

 

PRP ile saç tedavisi kan alımı ve hazırlanması ile birlikte ortalama 30 dk. kadar sürer. Ortalama 3-4 haftalık aralıklarla 3-4 seans olarak uygulanır. Sıklıkla diğer saç tedavisi yöntemleri ile kombine edilerek uygulanır.

Mezoterapi

Mezoterapi yöntemi çok ince ve küçük iğnelerle cilt içine gerekli maddelerin verilmesidir. Çok  uzun yıllardır tıpta hem sağlık problemleri hem de estetik amaçlı kullanılmaktadır.

 

Saç tedavisinde kullanıldığında saç telinin yapısında ve yapımında kullanılan maddeler ve  saçlı deriye kan akımını arttıracak maddelerden oluşan kokteyller ihtiyaç olan bölgelere uygulanır.  Böylece saçın daha sağlıklı hale gelmesi, daha hızlı uzaması sağlanır ve dökülmesi durdurulur.

 

Genel protokolde 1 haftalık aralıklarla başlanarak zaman içinde 2 hafta ve 1 aya düşürülen aralıklarla idame tedavisine geçiş yapılır. 15-20 dakika süren kısa bir işlemdir. İşlem sonrasında hasta günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

A-cell (Saç Aşısı)

A-Cell  ektraselüler matriksten elde edilen özel proteinleri içeren bir maddedir. Ekstraselüler matriks, hücreler arası bağlantıyı sağlayan ve yeniden doku üretimini tetikleyen özellikli bir yapıdır. PRP ve vitaminlerle kombine edilerek uygulanır. Uygulandığı bölgede kök hücrelerin aktive olmasını sağlar. Ayrıca var olan kıl foliküllerini de besleyerek daha sağlıklı ve güçlü saç tellerini oluşturulmasına destek olur.

 

Tek seansda uygulanan bir yöntemdir. Öncesinde uygulanan bölgenin çevresine ring anestezi uygulanır. Sonrasında iki gün hastanın saç bandı kullanması istenir.

Regenera Activa (Otolog Mikrogreft)

Kıl folikülleri vücutta kök hücre açısından en zengin olan alanlardır. Kök hücreler ‘uyuyan hücreler’ de denilen, potansiyel olarak her hücreye dönüşebilen hücrelerdir. Uzun yıllardır vücuttan alınıp laboratuar ortamında çoğaltılarak tekrar gerekli bölgeye enjekte edilmek sureti ile çeşitli tedavilerde kullanılmaktadır. Regenera activa yönteminde laboratuar ortamına gerek kalmadan özel bir ekipmanla klinik şartlarında ayrıştırılmaları sağlanır. Kişinin kendinden alınması nedeniyle otolog, mikroskopik düzeyde doku transferi yapılıyor olması sebebi ile de mikrogreft olarak adlandırılır.

 

Kulak arkası bölgede kalan saçlı deriden lokal anestezik uygulandıktan sonra tükenmez kalem ucu kadar 3 parça alınır. Bunlar özel ekipmanda canlılıklarını kaybetmeden enjekte edilebilecek bir hale getirilir. Çok ince uçlu iğnelerle saçlı deride gerekli bölgelere enjeksiyon şeklinde verilir. İşlem tek seanslık bir uygulamadır ortalama 30 dakika sürer. Sonrasında hasta günlük hayatına dönebilir